30.11.09

LIVE: ΔΙΑΓΟΡΑΣ-ΠΙΕΡΙΚΟΣ 1-2 (Σπάρταλης 66'-Κωνσταντινίδης 28' (αυτ.) Ολγκίν 90'+), ΤΕΛΙΚΟ.

ΓΙΑ ΤΗΝ LIVE ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΣΥΝΕΧΗΣ ΑΝΑΝΕΩΣΗ (REFRESH) ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ.

Δημοτικό Στάδιο Ρόδου: Ο Διαγόρας
Β' Εθνική Κατηγορία
11η αγωνιστική
Διαγόρας-Πιερικός

Διαιτητής: Ανούσος (Λακωνίας)
Βοηθοί: Παλαμίδας (Λακωνίας), Αθανασόπουλος (Αθήνας)
4ος διαιτητής: Ρούσσος-Μπεκερτζής (Πρέβεζας)

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Διαγόρας (Παύλος Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Δήμος, Μπριλάκης, Κωνσταντινίδης, Ρούσεφ, Μιλόσκοβιτς (75' Φράγκος), Χρήστου, Τριανταφύλλου, Ουέλινγκτον (55' Σπάρταλης), Κορακάκης (46' Στρατάκης), Τσιάτσιος.

Πιερικός (Σούλης Παπαδόπουλος): Κοτταράς, Καλλιμάνης, Τασίδης, Εξουζίδης, Γιαζιτζόγλου, Μακρής, Μαρτίνεζ, Θάνος (46' Φρέντερικς), Παντελιάδης (68' Χατζηζήσης), Πέντα, Γκουγκουλιάς (58' Ολγκίν).

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Σχόλιο katerinisport: Χωρίς κάτι αξιόλογο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Με πορτοκαλί φανέλες και μαύρα σορτσάκια ο Διαγόρας, με μαύρες εμφανίσεις ο Πιερικός. Στα αξιοσημείωτα η επανεμφάνιση του Δημήτρη Κοτταρά στο βασικό σχήμα του Πιερικού και η χρησιμοποίηση Γιαζιτζόγλου και Παντελιάδη, μαζί, στην αριστερή πλευρά.

16' Σουτ του Χρήστου από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής του Πιερικού, η μπάλα ψηλά άουτ.

19' Διακοπή, λόγω τραυματισμού του Καλλιμάνη.

Σχόλιο katerinisport: Ο Πιερικός στέκεται ελαφρώς καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Ο Θάνος παίζει από δεξιά, με τον Πέντα στην κορυφή της μεσαίας γραμμής για τον Πιερικό και τον Γκουγκουλιά "αιχμή" του δόρατος των "μελανολεύκων".

22' Κίτρινη κάρτα στον Ρούσεφ του Διαγόρα.

22' Φάουλ σε καλή θέση για τον Πιερικό, στον άξονα, λίγο έξω από το ημικύκλιο. Εκτέλεσε ο Πέντα, μπλόκαρε εύκολα ο Βελλίδης.

28' ΓΚΟΛ! 0-1: Σουτ του Γκουγκουλιά από δεξιά (καθαρά καλυπτόμενος), αφού έγινε κάτοχος της μπάλας από τροφοδότηση του Καλλιμάνη, η μπάλα στη ρίζα της δεξιάς κάθετης δοκού και στην επαναφορά ο Κωνσταντινίδης, πιεζόμενος και από τον Πέντα βρίσκει τη μπάλα με το πόδι και τη στέλνει στα δίχτυα της ομάδας του!

Σχόλιο katerinisport: Παρά την επίτευξη του τέρματος για τον Πιερικό, οι παίκτες του Σούλη Παπαδόπουλου διατηρούν την πρωτοβουλία των κινήσεων.

35' Φάουλ για Διαγόρα σε καλή θέση.-Εκτέλεσε ο Ρούσεφ, η μπάλα όμως δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Κοτταρά.

Σχόλιο katerinisport: Προσπαθεί να εντείνει την πίεση ο Διαγόρας στα καρέ του Πιερικού τα τελευταία λεπτά, όμως οι Κατερινιώτες δεν αντιμετωπίζουν ιδιαίτερο πρόβλημα.

37' Σουτ Ουέλινγκτον, συρτό, μποκάρει ο Κοτταράς εύκολα.

39' Κίτρινη κάρτα για τον Τασίδη.

39' Ουέλινγκτον και Χρήστου δεν πρόλαβαν να σπρώξουν από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα του Κοτταρά, ύστερα από εκτέλεση φάουλ, στη μεγαλύτερη ευκαιρία του Διαγόρα.

40' Σπουδαία ευκαιρία του Διαγόρα, με τον Τριανταφύλλου να μη μπορεί να σκοράρει σε κενή εστία ύστερα από απομάκρυνση της μπάλας από τον Κοτταρά.

Σχόλιο katerinisport: Ο Διαγόρας εδώ και 7-8 λεπτά είναι καλύτερος από τον Πιερικό και πιέζει την εστία των "μελανολεύκων".

44' Σέντρα Ρούσεφ, η μπάλα κατέληξε στον Τριανταφύλλου, όμως ο Κοτταράς πήρε τη "μπουκιά από το στόμα" του επιθετικού της ροδίτικης ομάδας.

45' Δυο λεπτά ο έξτρα χρόνος.

45'+ Ο Γκουγκουλιάς δεν πρόλαβε να "τσιμπήσει" τη μπάλα, ύστερα από μπαλιά του Πέντα σε αντεπίθεση του Πιερικού, και να βγει τετ-α-τετ με τον Βελλίδη.

Σχόλιο katerinisport: Μέχρι την επίτευξη του τέρματος του Πιερικού, οι Κατερινιώτες ήταν ελαφρώς ανώτεροι. Μετά ο Διαγόρας ισορρόπησε και στο τέλος οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν.

2-6 επεμβάσεις

Η στατιστική του α' ημιχρόνου από την ΕΤ3.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

46' Αλλαγή για τον Διαγόρα με την έναρξη, μπαίνει ο Στρατάκης, στη θέση του τραυματία Κορακάκη.

46' Ο Στάντον Φρέντερικς περνάει στον αγώνα, στη θέση του Θάνου, για τον Πιερικό.

48' Κίτρινη κάρτα στον Μαρτίνεζ για καθυστέρηση.

49' Γέμισμα του Στρατάκη, "καθαρίζει" ο Κοτταράς προ του Τριανταφύλλου.

50' Σουτ του Ουέλινγκτον έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.

51' Σουτ του Πέντα έξω από την περιοχή του Διαγόρα, η μπάλα άουτ.

55' Αλλαγή για τον Διαγόρα, ο Σπάρταλης, στη θέση του Ουέλινγκτον.

58' Αλλαγή για τον Πιερικό, περνάει ο Ολγκίν στη θέση του Γκουγκουλιά.

61' Κίτρινη κάρτα στον Τσιάτσιο.

66' ΓΚΟΛ! 1-1: Ο Σπάρταλης από σέντρα του Τριανταφύλλου γίνεται κάτοχος της μπάλας, ύστερα από λάθος προβολή του Μαρτίνεζ, και από κοντά "εκτέλεσε" τον Κοτταρά, ισοφαρίζοντας σε 1-1 για το Διαγόρα.

Σχόλιο katerinisport: Ο Διαγόρας είχε πάρε τα ηνία του αγώνα στα τελευταία λεπτά και δίκαια η υπεροχή του καρποφόρησε.

68' Ο Πιερικός ολοκληρώνει τις αλλαγές του, με τον Χατζηζήση να αντικαθιστά τον Παντελιάδη.

75' Συρτό σουτ του Μαρτίνεζ έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.

76' Έξω ο Μιλόσκοβιτς, μέσα ο Φράγκος, για την ομάδα του Διαγόρα.

76' Κίτρινη κάρτα στον Φρέντερικς που ανακόπηκε με ανύπαρκτο οφσάιντ στην αμέσως προηγούμενη φάση.

83' Κούρσα του Γιαζιτζόγλου από τα αριστερά και συρτή μπαλιά του προς την εστία του Διαγόρα, ο Βελλίδης, διώχνει σε κόρνερ προ του Ολγκίν που καιροφυλακτούσε.

Σχόλιο katerinisport: Ισορρόπησε στα τελευταία λεπτά ο Πιερικός ο οποίος προσπαθεί να γίνει απειλητικός.

3 λεπτά καθυστερήσεων.

90+ ΓΚΟΛ! 1-2! Ο Ολγκίν γίνεται κατόχος της μπάλας από μπαλιά του Φρέντερικς, απέφυγε και τον Βελλίδη και σε κενή εστία κάνει το 1-2 για τον Πιερικό!

90'+3' Κίτρινη στον Κοτταρά για καθυστέρηση.