21.11.09

ΤΖΑΜΠΑ ΗΤΤΑ...ΠΙΕΡΙΚΟΣ-ΟΦΗ 1-2

Αστοχία, αδυναμίες και διαιτησία έφεραν την ήττα από τους Κρητικούς.

Σεμινάριο για το πώς μπορεί μια ομάδα να χάσει ένα παιχνίδι ενώ είναι καλύτερη, παρέδωσε σήμερα ο Πιερικός στους περίπου 2000 φίλους του ποδοσφαίρου (100 οπαδοί του ΟΦΗ) και στις χιλιάδες τηλεθεατών που παρακολούθησαν την αναμέτρηση της κατερινιώτικης ομάδας με τον ΟΦΗ η οποία έληξε με νίκη 2-1 για την ομάδα της Κρήτης. Οι παίκτες του Σούλη Παπαδόπουλου είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αν εξαιρεθεί το δεκάλεπτο 25’-35’ που ο ΟΦΗ ήταν ανώτερος, προηγήθηκε με τον Οργκανίστα και είχε δοκάρι με τον Βλόνταρτσικ (αν εκεί γινόταν το 0-2, τα πράγματα θα γίνονταν ακόμη πιο δύσκολα για τον Πιερικό), δημιούργησαν και απώλεσαν πολλές ευκαιρίες, ισοφάρισαν στο 37’ με τον Μακρή, ωστόσο στο 83’ «πλήρωσαν» για άλλη μια φορά τα αμυντικά κενά και έδωσαν την ευκαιρία στον Μανούσο να «παγώσει» το Α’ ΔΑΚ Κατερίνης και να δώσει στον ΟΦΗ μια τεράστιας σημασίας νίκη. Θα ήταν ωστόσο παράλειψη να μην αναφερθεί κανείς στον διαιτητή Ιωαννίδη ο οποίος στο 65’ «έκλεισε τα μάτια» όταν ο Πίτσος σαν άλλος…Τιερί Ανρί, πήρε τη μπάλα με το χέρι μέσα στην μεγάλη περιοχή της ομάδας του. Ένα ενδεχόμενο πέναλτι στη συγκεκριμένη φάση υπέρ του Πιερικού θα μεγιστοποιούσε τις πιθανότητες της ομάδας της Κατερίνης να πάρει το υπερπολύτιμο «τρίποντο». Οι παίκτες του Σούλη Παπαδόπουλου κυνήγησαν το γκολ, έφτασαν ουκ ολίγες φορές σε απόσταση βολής από τα αντίπαλα καρέ, υστέρησαν όμως στην τελική προσπάθεια, μη σημαδεύοντας σωστά, είτε από έλλειψη καθαρού μυαλού είτε από ανικανότητα. Ο Πιερικός παρατάχθηκε με το αγαπημένο 4-5-1 του Παπαδόπουλου, με τον Καρακούτση κάτω από τα δοκάρια, τους Τασίδη και Εξουζίδη κεντρικούς αμυντικούς, τον Παντελιάδη αριστερά, τον Καλλιμάνη δεξιά, τους Μακρή και Μαρτίνεζ αμυντικούς μέσους, τον Πέντα σαν αριστερό χαφ, τον Ντεμπελέ δεξιά, τον Θάνο στην κορυφή της επίθεσης και τον Φρέντερικς από πίσω του. Οι Κρητικοί ξεκίνησαν με τον Βεζυρίδη κάτω από τα γκολπόστ, τον Πετρά δεξία, τον Πίτσο αριστερά, τους Μπερτίν και Νατσούρα στο κέντρο της άμυνας, τους Κοκκινάκη, Οργκανίστα και Ζορμπά στο κέντρο και τους Κωνσταντινίδη, Βλόνταρτσικ και Αγρίτη, αριστερά, στο κέντρο και δεξιά της επίθεσης αντίστοιχα στο 4-3-3 του Νίκου Γκουλή. Ο Πιερικός είχε σε μεγάλη μέρα για άλλη μια φορά τον Μαρσέλο Πέντα ο οποίος μαζί με τον Φρέντερικς ήταν οι μοναδικοί παίκτες του Πιερικού που έβαζαν τη μπάλα κάτω και δεν προσπαθούσαν να βρουν το κεφάλι του προωθημένου Τάσου Θάνου. Ίσως η χρησιμοποίηση του Γκουγκουλιά στο αρχικό σχήμα, ως παρτενέρ του Θάνου να έδινε τις λύσεις που στερήθηκε ο Πιερικός στην επίθεση μιας και ο Ντεμπελέ έδειξε για άλλη μια φορά ότι δεν έχει το εύκολο γκολ σε αντίθεση με τον 26χρονο Έλληνα φορ. Με κύριο όπλο τις στημένες φάσεις, η ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου μετέφερε συχνά-πυκνά το σκηνικό στην περιοχή του Βεζυρίδη (από πλάγιο προήλθε η ισοφάριση με το Μακρή) ωστόσο είτε οι ποδοσφαιριστές του Πιερικού δεν ενεργούσαν σωστά, είτε ο Βεζυρίδης ή οι αμυντικοί της κρητικής ομάδας έλεγαν «όχι». Μετά το 1-1 και μέχρι το τέλος του α’ ημιχρόνου, η άμυνα του ΟΦΗ πέρασε δύσκολες στιγμές με τον Πιερικό να «βομβαρδίζει» το τέρμα του Βεζυρίδη. Στην επανάληψη ο Σούλης Παπαδόπουλος προσπάθησε να «ανακατέψει την τράπουλα» περνώντας στο παιχνίδι τους Ολγκίν πρώτα αντί του Ντεμπελέ, και Γκουγκουλιά στο τελευταίο τέταρτο αντί του Θάνου, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν κλείσει τους διαδρόμους προς την εστία του Βεζυρίδη. Όσο περνούσαν τα λεπτά, ο ΟΦΗ έδειχνε να «βολεύεται» με το 1-1 ενώ ο Πιερικός προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί τη φρεσκάδα των Ολγκίν και Γκουγκουλιά στην επίθεση, τροφοδοτώντας τους όμως σχεδόν αποκλειστικά με βαθιές μπαλιές, οι περισσότερες από τις οποίες ήταν εύκολη λεία για τους αμυντικούς των Κρητικών. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι ο Πιερικός θα ενέτεινε την πίεσή του όσο πλησίαζε το τέλος του αγώνα, ο νεοεισελθών Μανούσος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Παντελιάδη (δυστυχώς δεν είναι το πρώτο φετινό για τον αριστερό οπισθοφύλακα του Πιερικού που δε φαίνεται να έχει καμιά σχέση με την περυσινή πολύ καλή του σεζόν) ύστερα από παράλληλη σέντρα του Κωνσταντινίδη και έκανε το 1-2. Στα λεπτά που απέμειναν, ο Πιερικός βγήκε μπροστά, ζήτησε την ισοφάριση, όμως οι προσπάθειες δεν τελεσφόρησαν και το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τον ΟΦΗ να φεύγει νικητής από τον αγωνιστικό χώρο, χωρίς να το αξίζει σύμφωνα με τη συνολική εικόνα του παιχνιδιού. Η κρητική ομάδα, που είχε ως ελαφρυντικό τις αρκετές απουσίες (έλειπαν οι Σταυρακάκης, Κιάσσος, Μπουτ, Πέσιτς, Μαρίνκοβιτς και Κασμερίδης) ήταν ίσως η χειρότερη ομάδα που πέρασε από την Κατερίνη, κι όμως, εκμεταλλεύτηκε τις δυο από τις τρεις-τέσσερις ευκαιρίες και «απέδρασε» με το «διπλό». Για τον Πιερικό ήταν μια οδυνηρή ήττα, η οποία «πέταξε στα σκουπίδια» το «τρίποντο» της Καισαριανής και απομάκρυνε εκ νέου την ομάδα από τις θέσεις των μπαράζ. Η ομάδα φάνηκε ότι τη δεδομένη στιγμή στερείται λύσεων σε συγκεκριμένες θέσεις και είναι απαραίτητο να γίνουν διορθωτικές κινήσεις στην εμβόλιμη μεταγραφική περίοδο προκειμένου να μη φύγει από νωρίς το…τρένο της ανόδου.

Ο διαιτητής Ιωαννίδης (ΕΠΣ Αργολίδας) δεν υπέδειξε το καταφανές πέναλτι στο 65' σε χέρι του Πίτσου ενώ έδειξε και πρόβλημα φυσικής κατάστασης μη ευρισκόμενος κοντά στις φάσεις. Υπέδειξε την κίτρινη κάρτα στους Ολγκίν (Πιερικού) και Βεζυρίδη, Αγρίτη, Πετρά (ΟΦΗ).
Βοηθοί: Γκώνιας (ΕΠΣ Α. Αττικής), Κουρομπίλια (ΕΠΣ Καρδίτσας)
4ος διαιτητής: Λιαχούδης (ΕΠΣ Μακεδονίας)

Πιερικός (Σούλης Παπαδόπουλος): Καρακούτσης, Καλλιμάνης, Τασίδης, Εξουζίδης, Παντελιάδης, Μακρής, Μαρτίνεζ, Πέντα, Φρέντερικς (87’ Λαναρής), Ντεμπελέ (56’ Ολγκίν), Θάνος (74’ Γκουγκουλιάς).

ΟΦΗ (Νίκος Γκουλής): Βεζυρίδης, Πετράς, Κωνσταντινίδης, Οργκανίστα, Ζορμπάς (61’ Μανούσος), Πίτσος, Αγρίτης (90’ Καρακατσάνης), Κοκκινάκης, Νατσούρας, Βλόνταρτσικ, Μπερτίν.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

6’ Ο Ντεμπελέ εφόρμησε μέσα στην περιοχή του ΟΦΗ από τα αριστερά, όμως το σουτ του βρήκε την εξωτερική πλευρά των δικτύων του Βεζυρίδη.

13’ Ο Πέντα εκτέλεσε ένα φάουλ από τα αριστερά, ο Τασίδης βρέθηκε αφύλακτος στο δεύτερο δοκάρι του ΟΦΗ, όμως την κεφαλιά του Εβρίτη αμυντικού απέκρουσε πάνω στη γραμμή ο Βεζυρίδης.

15’ Διαμαρτυρίες του Πιερικού για ανατροπή του Θάνου από τον Μπερτίν.

26’ ΓΚΟΛ! 0-1: Ο Βλόνταρτσικ έγινε κάτοχος της μπάλας από τον Ζορμπά, κοντρόλαρε όμορφα, γύρισε και τροφοδότησε τον Οργκανίστα ο οποίος από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής του Πιερικού με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Καρακούτση, κάνοντας το 0-1.

29’ Σέντρα του Μαρτίνεζ από τα αριστερά, κεφαλιά του Ντεμπελέ, η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βεζυρίδη.

35’ Ο Βλόνταρτσικ στόπαρε, επιχείρησε το γυριστό διαγώνιο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής όμως η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Καρακούτση και κατέληξε άουτ.

37’ ΓΚΟΛ! 1-1: Από δυνατό πλάγιο του Παντελιάδη από τα αριστερά, ο Μακρής στην καρδιά της κρητικής άμυνας, αφύλακτος, στόπαρε με το στήθος, κατέβασε και με κοντινό σουτ με το αριστερό "εκτέλεσε" τον Βεζυρίδη κάνοντας το 1-1.

40’ Διαγώνιο σουτ του Φρέντερικς μέσα από την περιοχή, πρόλαβε και παρενέβη στην πορεία της μπάλας ο Πίτσος ο οποίος απομάκρυνε με τα πόδια.

41’ Μετά από μπαλιά του Πέντα από τα αριστερά, ο Μακρής έκανε το γυριστό σουτ, όμως απέκρουσε εκπληκτικά ο Βεζυρίδης.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

56’ Σέντρα του Φρέντερικς από τα δεξιά, κεφαλιά του Θάνου, η μπάλα όμως πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βεζυρίδη.

58’ Ο Βλόνταρτσικ έβγαλε ωραία μπαλιά στον Αγρίτη, αυτός μέσα από την περιοχή επιχείρησε το σουτ, αλλά ο Καρακούτσης μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα.

65’ Ο Πέντα έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Πίτσος απομάκρυνε τη μπάλα με το χέρι, όμως ο διαιτητής δεν υπέδειξε το καταφανές πέναλτι.

66’ Σουτ του Αγρίτη από το ύψος του πέναλτι και δεξιά, ο Εξουζίδης απομάκρυνε πάνω στη γραμμή του τέρματος.

69’ Ο Φρέντερικς τροφοδότησε τον Θάνο, αυτός στόπαρε και έκανε το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή του ΟΦΗ, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Βεζυρίδη.

83’ ΓΚΟΛ! 1-2: Παράλληλη μπαλιά του Παντελή Κωνσταντινίδη από τα αριστερά, αδράνησε η άμυνα του Πιερικού, ο Μανούσος στο δεύτερο δοκάρι με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-2.

85’ Φάουλ του Πέντα, προβολή του Ολγκίν από το ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βεζυρίδη.