9.5.10

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ: ΦΙΕΣΤΑ ΟΙ ΠΟΝΤΙΟΙ, ΕΝΑΝ ΒΑΘΜΟ ΘΕΛΕΙ Ο ΣΒΟΡΩΝΟΣ.

ΑΕ Ποντίων Κατερίνης - ΑΕ Ποντίων Βατολάκκου 2-0

Με νίκη αποχαιρέτησε το γήπεδο της "Νέας Ζωής" για τη σεζόν 2009-2010 η ΑΕ Ποντίων Κατερίνης που επικράτησε με 2-0 της ΑΕ Ποντίων Βατολάκκου. Οι γηπεδούχοι έκαναν... φιέστα ανόδου, ενώ από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι υποβιβάστηκαν και μαθηματικά. Τα γκολ για την ομάδα του κ. Καμπερίδη πέτυχαν οι Παπαγιαννόπουλος στο 13ο λεπτό και ο Γ. Παπαδόπουλος, 15 λεπτά πριν τη συμπλήρωση των ενενήντα. Διαιτητής ήταν ο Κεμεντσετσίδης (Κιλκίς). ΠΟΝΤΙΟΙ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ: Βασιλειάδης, Κ. Παπαδόπουλος, Μ. Παπαδόπουλος, Μπαλαμπάνης, ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ (72 Καραδήμος), Κεστελίδης, Νάκας (69 Ευφραμίδης), ΚΑΛΟΥΣΙΔΗΣ, Κουμορτζής (46 Μωυσίδης), Ι. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ, Μπαγλαρίδης. ΒΑΤΟΛΑΚΚΟΣ: Κωνσταντινίδης, Φουσάνης, Χριστοφορίδης, ΦΑΛΤΑΚΑΣ, Παπακωνσταντίνου, ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ, Κοτσατίσογλου, ΤΣΙΑΜΠΙΔΗΣ, Τζερεμές, Γκουραμάνος, Παπαδόπουλος.

Σβορώνος - Νίκη Αγκαθιάς 1 - 0

Τη δική του μάχη για να κρατηθεί στην κατηγορία δίνει ο Σβορώνος, που νίκησε με 1-0 τη Νίκη Αγκαθιάς. Σκόρερ του χρυσού τέρματος για τους Πιερέους ήταν ο Καρυπίδης που βρήκε δίχτυα στο 16". ΣΒΟΡΩΝΟΣ: Ιτσιος, Νταντάνης, Λιάτσος, Πασχαλίδης (46" Σταυρογιάννης), Κεσίδης, Μπαντάλας, Πέτρου, Γκουνταμάνης, Καρυπίδης (61" Τάσιος), Αετός (70" Νατσιάβας), Τσέργας. ΝΙΚΗ: Κωτσόπουλος, Πολυζόπουλος Π., Πατρίκας, Χαλκιάς, Καρολίδης, Μοσχόπουλος, Διτσόλας (65" Κωταδης), Ξαφέτης, Ντάμτσιος (62" Κουβατσίδης), Τσούπρος (65" Καφές Α.), Τενεκετζής.

Απόλλων Αμμοχωρίου - Εθνικός Κατερίνης 0 - 3

Περίπατο στο Αμμοχώρι έκανε ο Εθνικός Κατερίνης που κέρδισε με 3-0 τον τοπικό Απόλλωνα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με τον Βράκα στο 35", ενώ στο 70" ο Σαββίδης έγραψε το 2-0. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Βράκας στο 86". ΑΠΟΛΛΩΝ: Ναλπαντίδης, Γεωργιάδης Δ. , Φωστηρόπουλος Χ., Ιωαννίδης (76" Νικόπουλος), Γεωργιάδης Χ. (52" Απιδόπουλος), Δαλάκης, Φωστηρόπουλος Α., Γεωργιάδης Α., Δημόπουλος, Αλεξιάδης, Στόικος. ΕΘΝΙΚΟΣ: Σακελλαρίδης, Θεοδοσιάδης, Δερμίσης (85" Θωμαδης), Ζαπουνίδης, Σταμουχλής, Σαββίδης (68" Τάσσιος), Τσιάνος (80" Ζαβαντίας), Ζυγόπουλος, Βράκας, Δούμτσης, Κλιάνης.

πηγή: perifeiako.com

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής.

Αλεξάνδρεια-Σιάτιστα 2-2

Ενωση Αποστόλου Παύλου-Βατανιακός 0-3

Μακεδονικός Φούφας-Φλώρινα 2-3

Σβορωνος-Νίκη Αγκαθιάς 1-0

Απόλλων Αμμοχωρίου-Εθνικός Κατερίνης 0-3

Εθνικός Φ.Σ.-Γρεβενά Αεράτα 2-1

Νάουσα-Κάστωρ ΑΟ 0-3