29.4.10

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΩΝ: ΜΑΕ Ποντίων Κατερίνης-ΑΟ Καρδίτσας 3-3 και 6-5 στα πέναλτι.

Διαφήμιση για το ποδόσφαιρο χθες στο γήπεδο της Ν. Ζωής με την ομάδα της ΑΕ Ποντίων Κατερίνης να περνά στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ερασιτεχνών στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι.

Το παιχνίδι ήταν πραγματικά θαυμάσιο, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, ακολούθησε χαμένο πέναλτι για τους φιλοξενούμενους, που ισοφάρισαν τον αγώνα στη συνέχεια έφυγαν μπροστά με 1-3. Ωστόσο, οι Πόντιοι Κατερίνης δείχνοντας ψυχή και αποφασιστικότητα, γύρισαν το ματς, το οδήγησαν στην παράταση και τελικά πήραν την πρόκριση. Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν στην παράταση με 10 παίκτες αφού είδαν τη δεύτερη κίτρινη ο Καλουσίδης και ο Τσαρτσαράς. Σκόρερ: 15΄ πέν. Παπαγιαννόπουλος, 78΄ Βεϊδαμενίδης, 91΄ Κ. Παπαδόπουλος / 45΄ Κωστέλος, 58΄ Καραγιώργος, 67΄ Φλίγκος. Η σειρά των πέναλτι: Ταρασιάδης 1-0, Παππάς 1-1, Κουμορτζής 2-1, Οικονόμου 2-2, Παπαγιαννόπουλος 3-2, Κωστέλος 3-3, Νάκας 4-3, Κλιάφας 4-4, Οικονόμου 5-4, Φλίγκος 5-5, Βεϊδαμενίδης 6-5, Καραμπέκος απέκρουσε ο Βασιλειάδης. Πολύ καλή η διαιτησία του Κρητικού από τον Βόλο.

ΑΕ ΠΟΝΤΙΩΝ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ: Βασιλειάδης , Κούρτογλου (60΄ Παπαδόπουλος), Μπαλαμπάνης (60΄ Καλουσίδης), Κεστελίδης, Παπαγιαννόπουλος, Μαυρίδης (72΄ Παπαδόπουλος Γ), Νάκας, Οικονόμου, Κουμορτζής, Ταρασιάδης, Βεϊδαμενίδης.

ΑΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ: Τρούκης, Καραγιώργος, Τσαρτσαράς, Τζιλός, Οικονόμου, Παλάτζας (55΄Κλιάφας), Κωστέλος, Παππάς, Φλίγκος, Τσούκλης (90΄ Καραμπέκος), Παπακώστας (85΄ Παπαδημητρίου).

πηγή: gazzetta.gr