13.9.10

LIVE APO TO KATERINISPORT.GR ΑΕ ΠΟΝΤΙΩΝ-ΤΥΡΝΑΒΟΣ 2-1 ΤΕΛΙΚΟ.

Παρακολουθήσατε ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα ΑΕ Ποντίων-Τύρναβος από το katerinisport.gr

ΤΟ "ΦΙΛΜ" ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

9' Κίτρινη στον Παπαγιαννόπουλο.
17' Πάσα του Κυρτέγου στον Νάιντο τον οποίο έβγαλε τετ-α-τετ με τον γκολκίπερ του Τυρνάβου, ο Νάιντος σούταρε αλλά ο Καραναστάσης απέκρουσε στην πρώτη σπουδαία στιγμή του αγώνα.
21' Εκτέλεση φάουλ του Μάγγου, η μπάλα προσέκρουσε στο τείχος, βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε κόρνερ.
36' Γυριστό σουτ του Κυρτέγου από το ύψος του πέναλτι, μπλόκαρε ο Καραναστάσης.
44' ΓΚΟΛ! 1-0: Κούρσα του Σαββίδη από αριστερά, αυτός άλλαξε με τον Βελώνη, πήρε εκ νέου και έδωσε στον επερχόμενο Κυρτέγο, ο οποίος με πλασέ νίκησε τον Καραναστάση ανοίγοντας το σκορ για τους Ποντίους.
ΤΕΛΟΣ Α' ΜΕΡΟΥΣ.
Β' ΜΕΡΟΣ
46' Αλλαγές για τον Τύρναβο. Ο Κράβαρης στη θέση του Αθανασούλη και ο Κλάζογλου στη θέση του Χριστοδούλου.
52' Αντεπίθεση της ΑΕ Ποντίων με τον Κυρτέγο να παίρνει την πάσα του Βελώνη, να επελαύνει μέσα στην περιοχή του Τυρνάβου, αλλά το σουτ του με το αριστερό απέκρουσε σε κόρνερ ο Καραναστάσης.
53' Σουτ του Σιάτρα από μακριά, η μπάλα ψηλά άουτ.
56' Αλλαγή για την ΑΕ Ποντίων. Ο Γούλας στη θέση του Βεϊδαμενίδη.
61' Ο Τσιρογιάννης στον αγώνα στη θέση του Καρντούμ.
62' ΓΚΟΛ! 1-1: Ο Γεωργαντζιάς με μακρινή μπαλιά βρήκε τον Μουρατίδη, αυτός, ταχύτατα, βγήκε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕ Ποντίων, απέφυγε και τον Λαζαρίδη και σε κενό τέρμα πλάσαρε ισοφαρίζοντας για τον Τύρναβο.
67' Σέντρα-ξυράφι του Νάιντου από αριστερά, αλλά ο Καραναστάσης πρόλαβε και άλλαξε την πορεία της μπάλας πριν προλάβουν οι της ΑΕ Ποντίων να μπουν στην πορεία της μπάλας.
68' Σέντρα του Σκούπρα από δεξιά, πλασέ του Κράβαρη, η μπάλα άουτ.
69' Διπλή αλλαγή για την ΑΕ Ποντίων με τους Τσιτλακίδη και Διαμάντη να περνάνε στις θέσεις των Σαββίδη και Λιόλιου.
76' ΓΚΟΛ! 2-1: Κεφαλιά-πάσα του Διαμάντη, λάθος υπολογισμός του Κλάζογλου, ο Βελώνης που καιροφυλακτούσε έγινε κάτοχος της μπάλας και με δυνατό σουτ "εκτέλεσε" τον Καραναστάση δίνοντας προβάδισμα στους Ποντίους.
82' Από κόρνερ της ΑΕ Ποντίων, ο Αντωνόπουλος στην προσπάθεια του να αποκρούσει έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της ομάδας του. Στη συνέχεια της φάσης ο Διαμάντης την προώθησε στην περιοχή, ο Κεστελίδης την έσπρωξε στα δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.
88' Σουτ του Τσιρογιάννη από το ύψος της περιοχής, έπεσε στα δεξιά του και απέκρουσε ο Λαζαρίδης σε κόρνερ.
89' Το παιχνίδι διακόπηκε γιατί Διαμάντης και Σιάτρας συγκρούστηκαν σε διεκδίκηση της μπάλας και ο παίκτης του Τυρνάβου έμεινε για τρία λεπτά πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο.
90' Έξι λεπτά καθυστερήσεων.
90'+6' Ωραία ξεμαρκαρίστηκε ο Βελώνης από το χώρο του κόρνερ, έδωσε στον Μποταΐτη, το σουτ του όμως ήταν άστοχο.
ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ.
Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΑΕ Ποντίων (Γιώργος Καμπερίδης): Λαζαρίδης, Τροΐρης, Νάιντος, Παπαγιαννόπουλος, Κεστελίδης, Λιόλιος (69' Διαμάντης), Μποταΐτης, Βεϊδαμενίδης (56' Γούλας), Σαββίδης (69' Τσιτλακίδης), Κυρτέγος, Βελώνης.
Στον πάγκο: Γιόβτσεφ, Ίτσιος, Μιχαηλίδης Διονύσης, Φωτιάς.

Τύρναβος (Μιχάλης Ζιώγας): Καραναστάσης, Αθανασούλης (46' Κράβαρης), Γεωργαντζιάς, Κώστας Σκούπρας, Μουρατίδης, Κώστας Μάγγος, Κουβελάς, Καρντούμ, (61' Τσιρογιάννης) Αντωνόπουλος, Σιάτρας, Χριστοδούλου (46' Κλάζογλου).
Στον πάγκο: Γιολδάσης, Τζορμπατζίδης, Αλεξίου, Κουγιουμτζίδης.

• Περίπου 500 φίλαθλοι παρακολούθησαν τον αγώνα, αρκετοί εξ αυτών εκδρομείς από τον Τύρναβο.
  • Άριστη ήταν η φιλοξενία των εκπροσώπων των ΜΜΕ στα δημοσιογραφικά του Σταδίου, από την υπεύθυνη τύπου της ΑΕ Ποντίων Διονυσία Μελίστα.