ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ-ΠΙΕΡΙΚΟΣ: LIVE ΑΠΟ ΤΟ KATERINISPORT. 1-1 ΤΕΛΙΚΟ.

Διαιτητής: Παπαδόπουλος (ΕΠΣ Μακεδονίας)
Βοηθοί: Κουλά Χασάν (ΕΠΣ Ξάνθης), Παρασκευούδης (Δράμας)
4ος: Τοπούζης (ΕΠΣ Θράκης)

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Πανσερραϊκός (Γκιγέρμο Όγιος): Κυριακίδης, Γαλανόπουλος, Σεγκιρί, Σκάγκλια, Παπάζογλου, Γεωργίου, Γεωργιάδης (60' Τάντιτς), Ανάκογλου, Αθανασιάδης, Λεοζίνιο (74' Γκούρτσας), Όγιος (54' Κόντος).

Πιερικός (Σούλης Παπαδόπουλος): Καρακούτσης, Χατζηζήσης, Τασίδης, Εξουζίδης, Γιαζιτζόγλου, Μακρής, Μαρτίνεζ, Παντελιάδης, Πέντα (90'+ Τόσκας), Θάνος (71' Φρέντερικς), Ολγκίν (85' Γκουγκουλιάς).

• 11' Ο Μακρής με προβολή έκοψε σουτ του Όγιος στον οποίο έφτασε η μπάλα μετά από αντεπίθεση του Πανσερραϊκού και απομάκρυνση της πιερικής άμυνας.

Σχόλιο katerinisport: Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο στα πρώτα λεπτά, σε ένα μοιρασμένο παιχνίδι.

• 19' ΓΚΟΛ! 0-1: Κόρνερ του Πέντα από τα αριστερά, κεφαλιά του Ολγκίν στην καρδιά της άμυνας των Σερραίων και 0-1 για τον Πιερικό!
  • 23' ΓΚΟΛ! 1-1! Ο Αθανασιάδης δέχτηκε κάθετη μπαλιά από τον Γεωργιάδη, άδειασε τους αμυντικούς και πλάσαρε επιτυχημένα στο τετ-α-τετ τον Καρακούτση ισοφαρίζοντας σε 1-1.
  • Σχόλιo katerinisport: Ο Πιερικός είχε ισορροπήσει το παιχνίδι και φαινόταν ότι ήλεγχε το ρυθμό αλλά ο Πανσερραϊκός εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία της άμυνας των "μελανολεύκων" και έφτασε στην ισοφάριση.
  • 26' Κίτρινη στον Μαρτίνεζ.
  • 34' Κίτρινη στον Σκάγκλια.

Τέλος α' ημιχρόνου.

Σχόλιο katerinisport: Δίκαιο το μέχρι στιγμής αποτέλεσμα με τις δυο ομάδες να εκμεταλλεύονται τις αδυναμίες των αντιπάλων. Ο Πιερικός σκόραρε με τον Ολγκίν που φαίνεται ανίκητος στο ψηλό παιχνίδι καθώς οι αμυντικοί του Πανσερραϊκού είναι κοντύτεροί του, ενώ ο Πανσερραϊκός εκμεταλλεύτηκε την υστέρηση της δεξίας πλευράς του Πιερικού αμυντικά, καθώς εκεί αγωνίζεται ο Πέντα αλλά και ο Χατηζήσης που φαίνεται επηρρεασμένος από την απουσία του.
Ο Πανσερραϊκός σαν γηπεδούχος, δείχνει τη διάθεση να πιέσει περισσότερο, με τον Πιερικό να προσπαθεί να χτυπήσει με οργανωμένες αντεπιθέσεις.

Στο ημίχρονο ο Γιώργος Γκουγκουλιάς, ο οποίος έκανε προθέρμανση, αποθεώθηκε από τους οργανωμένους οπαδούς του Πανσερραϊκού οι οποίοι δε ξέχασαν το επιτυχημένο πέρασμά του από την ομάδα τους, τον κάλεσαν προς το μέρος τους, είχαν συνομιλία μαζί του και του δώρισαν ένα κασκόλ.

Β' ημίχρονο:
  • 48' Μεγάλη ευκαιρία για Πιερικό όταν από κοντά οι Ολγκίν και Θάνος δε μπόρεσαν να σπρώξουν τη μπάλα στα δίχτυα του Κυριακίδη αλλά ο γκολκίπερ των Σερρών μπλόκαρε.
  • 50' Κίτρινη στον Θάνο.
  • 53' Ατομική προσπάθεια του Πέντα, σέντρα για τον Ολγκίν, προβολή του τελευταίου, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
  • 59' Σουτ του Σκάγκλια, μπλόκαρε ο Καρακούτσης.
  • 61' Σέντρα του Πέντα από τα δεξιά, "καθάρισε" ο Κυριακίδης.
  • 65' Κίτρινη στον Πέντα.
  • 66' Ο Κόντος δε βρήκε με προβολή τη μπάλα ύστερα από σέντρα "ξυράφι" του Πανσερραϊκού από δεξιά.
  • 68' Κοφτή μπαλιά του Πέντα από δεξιά, ο Κυριακίδης πρόλαβε και απομάκρυνε προ του Ολγκίν που καιροφυλακτούσε.
  • 69' Μπαλιά του Κόντου στην καρδιά της πιερικής άμυνας, δεν πρόλαβαν οι Αθανασιάδης και Τάντιτς να βρουν τη μπάλα που πέρασε άουτ.
  • 79' Πέντα και Μακρής συνδυάστηκαν όμορφα αλλά η κοφτή μπαλιά του τελευταίου προς το τέρμα απομακρύνθηκε από τον Παπάζογλου.
Σχόλιο katerinisport: Οι άμυνες έχουν χαλαρώσει και οι δυο ομάδες βρίσκουν διαδρόμους προς αμφότερα τα καρέ.
  • 81' Κόρνερ Πέντα, κεφαλιά-πάσα του Μακρή στο δεύτερο δοκάρι και ο Τασίδης από κοντά στέλνει τη μπάλα να τραντάξει το αριστερό δοκάρι και να περάσει άουτ.
  • 86' Κίτρινη στον Ολγκίν.