22.12.09

Αετός Κιλκίς – Πιερικός Αρχέλαος 17-59 Στο γυναικείο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΚΕΜ.

● Δυναμικά μπήκε στο πρωτάθλημα και η γυναικεία ομάδα του Πιερικού Αρχελάου, η οποία νίκησε στο Κιλκίς τον Αετό με 59-17. Σκορ που πιστοποιεί την ανωτερότητα και την άνεση μιας ομάδας που διεκδικεί την άνοδό της στην Α2 κατηγορία των γυναικών.

Στα 10λεπτα: 0-20, 03-33, 11-39, 17-59.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Λαδάς και Ντέντας.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΣ ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ (Καμψιάδης): Τριανταφυλλίδου 2, Παρδάλη 1, Χριστιφορίδου, Αργυριάδου, Πούπη Μ, Ποτάποβα 2, Σαρίδου, Πούπη Χ. 2, Χαραλαμπίδου 10.

ΣΦΚ ΠΙΕΡΙΚΟΣΑΡΧΕΛΑΟΣ (Μηλιάτης): Μουστακίδου 10, Λάππα, Μυστρίδου Ο. 5, Ζουγκουρίδου 6(1), Ευσταθίου 10, Λαμπριανίδου Ε. 4, Κουζώνη 8, Σιώκου 4, Καρασαββίδου 4, Λαμπριανίδου Α. 4, Καραβέργου 3, Ελευθεριάδου 2.

Νίκη και στις κορασίδες

Μόνη παραμένει πρώτη στη βαθμολογία η ομάδα των κορασίδων του Πιερικού Αρχελάου που και αυτή νίκησε τον ΑΟΚ Βεροίας με 49-48. Το παιγνίδι από την αρχή φαινόταν ότι θα είναι δύσκολο, αλλά κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στην ψυχραιμία των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Στα 10λεπτα: 16-10, 25-21, 34-38, 49-48.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Χατζημπαλίδης και Τσολογιάννης.

ΣΦΚ ΠΙΕΡΙΚΟΣΑΡΧΕΛΑΟΣ (Μηλιάτης - Δόβα): Σαμαρά 6, Χελιδώνη 22(2), Χατζηαγοράκη, Ρούστα Π, Γρηγοριάδου 4, Λάππα 5, Ρούστα Α, Χαραλαμπίδου, Λαμπριανίδου 12, Τζήκα, Ξυγωνάκη, Γιανναράκη.

ΑΟΚ ΒΕΡΟΙΑΣ (Ξανθοπούλου): Χιονίδου 8, Καραμητσιοπούλου 12,Σαρηγιαννίδου 12, Μανωλοπούλου.6, Γεωργοπούλου 11, Ζωγράφου, Παρχαρίδου, Διαλεκτοπούλου.

(Δελτίο τύπου από το Γραφείο Τύπου του Πιερικού Αρχελάου).