13.1.10

Πρωταθλήματα ΕΚΑΣΚΕΜ.

Πρωταθλήματα ΕΚΑΣΚΕΜ

ΓΑΣ Κορινός – Κατερίνη 2008 ΒΙΟΡΟΛ 76-75

Στην παράταση νίκησε με 76-75 ο ΓΑΣ Κορινού την Κατερίνη ΒΙΟΡΟΛ. Το παιγνίδι έγινε στον Κολινδρό και ήταν για το πρωτάθλημα της Β΄ κατηγορίας ανδρών της ΕΚΑΣΚΕΜ. Οι γηπεδούχοι είχαν μια καλή παρουσία και οι φιλοξενούμενοι που αγωνίστηκαν με αρκετές απουσίες, πάλεψαν για την ανατροπή του σκορ, αλλά …

Στα 10λεπτα: 14-19, 34-29, 44-42, 66-66 (κ.α), 76-75.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Ταρενίδης Κ. και Χρυσάφης Στ.

Οι συνθέσεις:

ΓΑΣ ΚΟΡΙΝΟΣ (Αλεξιάδης): Θεοχαρίδης 4, Ππαπαδημητρίου 7, Παπαδόπουλος 7, Καλκάνης, Μαργαρίτης 28, Κοσμίδης 18, Μπέτσιος 2 , Γαβαλάς 5, Μπαρογιώργας 5.

ΚΑΤΕΡΙΝΗ 2008 ΒΙΟΡΟΛ(Κασσομενάκης): Ταμουρίδης 18, Σαπίδης, Σφήκας 4, Κολαξίδης 7,

Παυλίδης 10, Νούρης, Σακελλαρίου 12, Ζορμπάς, Ντινόπουλος 24.

*

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος – ΑΟΚ Βεροίας 62 -57

Στο γυναικείο πρωτάθλημα

Μεγάλη νίκη για τη γυναικεία ομάδα του ΣΦΚ ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ η οποία κέρδισε νίκησε την συνδιεκδικήτρια ομάδα του τίτλου ΑΟΚ ΒΕΡΟΙΑΣ. Έγινε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που η γηπεδούχος πραγματοποίησε μέτρια εμφάνιση, αλλά φάνηκε από την αρχή ότι ήθελε οπωσδήποτε τη νίκη. Τη Γιώτα Νικολαΐδου που βοήθησε σημαντικά με την απόδοσή της, ακολούθησαν τόσο η Σιώκου με την Καρασαββίδου, όσο και οι υπόλοιπες παίκτριες με την καθοριστική τους συμμετοχή στην πολύτιμη αυτή νίκη.

Στα 10λεπτα:18-16, 33-26, 48-40, 62-57.

Άριστη η διαιτησία των κ.κ. Ταρενίδη Κ– Ευφραιμίδη Σ.

ΣΦΚ ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Μηλιάτης): Μουστακίδου 2, Μυστρίδου Ο. 7, Ζουγκουρίδου 10(2), Ευσταθίου 4, Λαμπριανίδου Α, Κουζώνη 6, Σιώκου 12, Καρασαββίδου 4, Καραβέργου,Ελευθεριάδου 2, Νικολαϊδου 15(2), Μυστρίδου Β.

ΑΟΚ ΒΕΡΟΙΑΣ (Ελευθεριάδου): Κοσμά 2, Παπαχατζή 20(1), Κελεπούρη 11, Ξανθοπούλου 3, Μπεκιάρη 21, Σαρίδου, Χαραλαμπίδου.

*

ΣΦΚ Κατερίνη 2008 - Αναγέννηση Λιτοχώρου 75 - 41

Για το παιδικό πρωτάθλημα

Αήττητη τερμάτισε η παιδική ομάδα Κατερίνη 2008 στο παιδικό πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΚΕΜ. Στον τελευταίο αγώνα νίκησε και την Αναγέννηση Λιτοχώρου με 75-41.

Στα δεκάλεπτα: 28-14, 39-22, 65-35, 75-41.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Τσολογιάννης Θ. και Παπαδόπουλος Α.

ΣΦΚ Κατερίνη 2008 (Χατζηιωάννου): Μπίλας 6, Μπούσιος 6, Τσολογιάννης 6, Καραμανίδης, Μωυσίδης 21(1), Πουρτσίδης, Παπαβραμίδης 3, Φακοπουλίδης 12, Κοντσές 2, Αναγνώστου 4, Τσερβίστας 15, Κυλώνης, Παλάσκας.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΙΤΟΧΩΡΟΥ (Ζηκυρόπουλος): Διαμαντόπουλος 6, Γραβάνης 13, Στογιάννος 1, Γιοβάνος.

*

ΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Λεπτοκαρυάς – ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 52 – 59

Στις κορασίδες

Νίκη που εξασφαλίζει τη συμμετοχή στον τελικό του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚΕΜ, πραγματοποίησε η ομάδα των κορασίδων του ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος αφού κέρδισε και την αντίστοιχη ομάδα του ΑΣ Μεγάλου Αλεξάνδρου Λεπτοκαρυάς. Έτσι, βρίσκεται στην πρώτη θέση του ομίλου δύο αγωνιστικές πριν να τελειώσει η πρώτη φάση. Το παιχνίδι από την εξέλιξή του αντικατοπτρίζει την πολύ καλή εικόνα της γηπεδούχου ομάδας, της οποίας η όλη προσπάθεια είναι αξιέπαινη και δείχνει ότι στην Πιερία μπασκετικά σε λίγο καιρό δεν θα είναι μόνο η Κατερίνη.

Στα 10λεπτα: 7-18, 19-35, 33-43, 52-59.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Χρυσάφης Β- Παπαδόπουλος Π

ΑΣ ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΛΕΠΤΟΚΑΡYΑΣ (Παπηγοπούλου): Πίκου Κ, Κλιτσινίκου Π, Ατσαβέ Α. 18, Σιαμήτρα Π, Τσικλητάρη Δ. 34, Κωστοπούλου Ε., Κωστοπούλου Ο, Παπαγεωργίου Ο, Γρεβενίτη Μ.

ΣΦΚ ΠΙΕΡΙΚΟΣΑΡΧΕΛΑΟΣ (Μηλιάτης - Δόβα): Σαμαρά,Χελιδώνη 17(2), Χατζηαγοράκη, Γρηγοριάδου 1, Λάππα 19, Ρούστα Α. 2, Λαμπριανίδου 12, Μητσάκου Δ, Ζαντοπούλου Β 2, Φέρο Σ. 2, Αλεξανδρίδου .