30.9.09

ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΤΡΩΝ 80-87

Το ζεστό χειροκρότημα των φιλάθλων, καθώς και η ικανοποίηση για την εμφάνιση κόντρα σε μια έμπειρη ομάδα που αναμένεται να πρωταγωνιστήσει στο πρωτάθλημα της Α2 ήταν το κέρδος για τον Πιερικό Αρχέλαο από τον αγώνα κυπέλλου με την Ολυμπιάδα Πατρών στον οποίο οι Πελοποννήσιοι νίκησαν με 87-80. Οι παίκτες του Δημήτρη Γαλάνη έπαιξαν ωραίο μπάσκετ και με μπροστάρηδες τους Ροδόστογλου και Τσουκ Νεμάνια προηγήθηκαν με 25-15 στην πρώτη περίοδο και 44-35 στην ανάπαυλα. Ο Πιερικός Αρχέλαος διατηρούσε ένα προβάδισμα μέχρι τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, όμως οι Πατρινοί, με αντεπίθεση διαρκείας εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της κατερινιώτικης ομάδας και έφεραν το ματς στα ίσια στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (65-64). Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια μέχρι τα τελευταία λεπτά. Στο φινάλε όμως η Ολυμπιάδα με σύμμαχο την εμπειρία αλλά και ορισμένα «φαλτσοσφυρίγματα» των διαιτητών (προστάτευσαν υπέρ του δέοντος την Ολυμπιάδα-είναι χαρακτηριστικό ότι σε 19.15’ οι Πατρινοί υπέπεσαν σε μόλις ένα (!) φάουλ) πέρασε μπροστά, εκμεταλλευόμενη και μερικές βεβιασμένες επιλογές των παικτών του Πιερικού Αρχελάου και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 87-80.

Επόμενο ραντεβού για τον Δημήτρη Γαλάνη και τους καλαθοσφαιριστές του με τους φιλάθλους της Κατερίνης είναι το εντός έδρας παιχνίδι με το Δούκα στην πρεμιέρα της Β’ Εθνικής.

ΠΙΕΡΙΚΟΣ / ΑΡΧΕΛΑΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Π. 80-87